Dětské kluby a příměstské tábory na Podhostýnsku

V září 2018 byl na naší škole zahájen projekt, který podpořil založení a provoz dětského klubu a příměstského tábora. A jak to všechno probíhalo?

Dětský klub „Šikulové“ probíhal denně mimo školní vyučování a mimo školních prázdnin v době od 15:30 hod do 17:30 hod. Dětský klub probíhal v prostorách stávající ŠD, (nebo ve venkovních prostorách – dle počasí)

Na dětský klub se přihlásilo 19 dětí a navštěvovalo ho průměrně 6 dětí denně. O děti pečovala jedna pečovatelka.

V dětském klubu jsme toho udělali za tento rok mnoho. Činností dětského klubu nebylo vzdělávání – pečovatelka dětem plánovala činnost a navrhovala program, jednalo se např. o výtvarné aktivity, taneční aktivity, zpívání, pohybové aktivity a tvořivé aktivity.

Z činnosti Dětského klubu „Šikulové“ vybíráme např:

 • Šikulové sportovali – Vycházka do lesa do Osíčka, sbírali jsme houby. Vycházky do Libosvár – k myslivecké chatě, k památnému dubu, na nové rybníky, dětské hřiště – poznáváme své okolí, výlet na koloběžkách do Libosvár. Výlet na kolech – Horní Újezd. Vycházky do Boří ke studánce, k rybníku – pobyt na čerstvém vzduchu. Vycházka na pilu do Loukova – seznámení se se zpracováním dřeva. Vycházky na dětské hřiště do Osíčka a do Loukova. Trénujeme výdrž a svou zdatnost. Bobřík odvahy – dětské hřiště Loukov: umíme překonat strach. V zimě sáňkujeme, bobujeme – užívání si zimních radovánek. Stavění sněhuláků. V tělocvičně – stolní tenis, soft tenis, míčové hry a pohybové hry – vhodně využíváme svůj volný čas. Jsme stále aktivní. Základy házené, hrajeme vybíjenou, přehazovanou, volejbal, račí kopanou aj. – udržujeme si kondici. Cvičení na nářadí. Vycházky na hřiště – Loukovský dětský hrad.
 • Pouštění draků – velký kopec za školou. Táborák – opékání špekáčků.
 • Nejraději máme pobyt venku na čerstvém vzduchu, volnost a aktivní odpočinek.
 • Šikulové hráli hry – Kožuchy, Dostihy a sázky, Kimova hra, Kloboučku hop, Blešky, Kris Kros, Total, Člověče nezlob se s Elsou, Počítačové hry – skákačky, Doba ledová 4, Šachy, Dáma, Písmenka a číslice – skládanky, Domino, Beruško buď veselá, Písmenko k písmenku, Město, jméno, zvíře, věc, Tik,tak,bum. Hra na jestřába, tleskaná, Na myšky. Hra – na kocoura a na myšky. Hry s kostkami, Slovní fotbal, Double, Nová pyramida, Bang. Příjemné prožití volných chvil spolu s paní pečovatelkou, umíme si pomáhat.
 • Šikulkové malovali – Podzimní listy, draky, otisky listů, zimu, vánoční zvonečky, sněhuláky, hvězdičky, zimní stromečky, vánoční přáníčka, malování na sklo, malování tavnou pistolí – zimní motivy, malování ve sněhu, vyškrabávání vzorů, malování do soutěže – Tři králové/ Olomouc/, sluníčka, jarní kytičky, velikonoční vajíčka, ptáčci do věnečků, motýlci, motýlci ze srdíček. Malování nás uklidnilo, spolu s dětmi paní pečovatelka vytvořila pro všechny příjemné a hezké prostředí.
 • Šikulkové tvořili – Dušičkový věnec ze žaludů a šišek, čertíky, sněhové vločky, na okna, vánoční zvonečky, vánoční stromečky, pečení perníčků, zdobení perníčků sněhem, vánoční přáníčka na charitativní koncert, zimní stromy , vánoční řetězy, zimní čepičky a rukavičky, vázání třásní z vlny, tiskátka – pohádky, zvířátka a postavičky, stavění vesnice ze stavebnice, stavění pyramid z dřevěných kostek, berušky – zápichy do květináčů , pletení věnečků z vrbového proutí, kytičky ze skládaných kroužků, setí obilíčka do misek, zajíčci s velikonočními vajíčky, skládání obrázků z korálek, lisování kytiček, herbář květin, vití věnečků z pampelišek a pouštění věnečků po vodě v Boří, motýlci ze srdíček. Všechno, co jsme vytvořili nám udělalo radost a procvičili jsme si naši dovednost, zručnost a šikovnost.
 • Šikulkové a ruční práce – Naučili jsme se něco nového, co budeme potřebovat i do dalšího života. I když to bylo pro nás ze začátku těžké, zvládli jsme to. Učíme se být zruční a trpěliví.
 • Vyšívání, základní stehy – přední steh, zadní steh, křížkový steh, smykovací steh, řetízkový steh. Prostírání, dečka vyšívaná na stoleček.
 • Vánoční motiv – větvička se svíčkou/ řetízkový steh/. Háčkování – řetízková oka, řetízek, krátký sloupek, dlouhý sloupek.
 • Háčkovaná zimní šála, jarní kytička. Práce s vlnou – vázání třásní z vlny.
 • Šikulkové zpívali, tancovali, poslouchali hudbu – máme rádi muziku, veselo, zpříjemnili jsme si vždy pobyt v klubu a v táboře. Písničky – Lucka Vondráčková, Marek Ztracený, Marcus a Martinus, country písničky, Beskyde, Beskyde, Bude zima, bude mráz, tancování – Šmoulové, Čiperkové, Kate Perry, Kristýna – Jsi pre mňa best, Shark dance, Lunetic, Shakira, Jakub Smolík, Říkal buben base, Za sto let, Mirai – Chci tančit, Michal David – Non Stop.

Příměstský tábor „Čiperkové“ probíhal od 25.2.2019 do 1.3.2019 v době školních prázdnin v době od 7:00 hod do 16:00 hod.

Na příměstský tábor se přihlásilo a navštívilo ho celkem 10 dětí. O děti pečovala jedna pečovatelka. ¨

Činností příměstského tábora nebylo vzdělávání – pečovatelka dětem plánovala činnost a navrhovala program, jednalo se např. o výtvarné aktivity, taneční aktivity, zpívání, pohybové aktivity a tvořivé aktivity.

V Příměstském táboře jsme vykonali mnoho činností. Z těchto činností vybíráme např:

 • Pohádky z knihy – Modrozelený les, odpočinek, relaxace
 • Poslech písniček – Leoš Mareš, Karel Gott, Česko má talent. Mít dobrou náladu.
 • Modelování zvířátek z lesa – kreativita dětí, fantazie, zručnost.
 • Navrhnutí a namalování panáčka Čiperky, mapka všech výletů, kde jsme byli.
 • Vycházka – Osíčko, les, přehrada, koně, dětské hřiště – zážitky z okolí, viděli jsme i něco nového, kde třeba ještě někteří nebyli. Poznávali jsme své okolí.
 • Vyprávění zážitků z výletu.
 • Vycházka – Libosváry, rybníky, koně, dětské hřiště. Vycházka – Drholec, Plachých mlýn, studánka. Soutěž, co si pamatuješ z vycházek. Loukov – hrad, Boří, vodojem, pila a zpět.
 • Rajnochovice – Středisko ve Dvoře, Polom, dětské hřiště, les, koně. Zlepšili jsme si fyzickou aktivitu, rozšířili vědomosti o okolí a přírodě. Příjemně jsme strávili celý týden. Kreativitě se meze nekladly, vzájemná spolupráce a pomoc byla na prvním místě.

Projekt je pro naši školou velkým přínosem, pro činnost s dětmi pořizujeme z prostředků ESF, Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu také různý materiál, zařízení a vybavení.

V Loukově dne 27.6.2019