Základní školaZŠ a MŠ Loukov

Netrpělivé vyhlížení prázdnin

Netrpělivé vyhlížení prázdnin jsme žákům zpestřovali různými sportovními a poznávacími akcemi.
Na Mezinárodní den dětí si mohli vyzkoušet bojový tanec capoeira [kapuera], trénovat salta a skoky na parkour. Ukázku, metodický nácvik vedl Jiří Horák. Seznámili se s lukostřelbou pod vedením pana asistenta Daniela Cindlera. Orientační běh se kvůli deštivému počasí konat nemohl. I tak si všichni zajímavý den užili.
Děkujeme za půjčení sálu na kulturním domě, kde jsme se mohli schovat před deštěm.
Do 16. června děti ze sebe vydaly všechno, co se naučily, aby se mohly uzavřít známky na vysvědčení. Použiji myšlenku jiného autora z FB, že vysvědčení a známky na něm nemohou zhodnotit jednotlivé žáky po všech stránkách.
To, co v nich chybí, je ocenění jednotlivých pokroků v samostatnosti (umí si poradit v různých situacích a když neví, zeptá se), trpělivosti (zkouší různé věci znova a znova, než se povedou), empatii, spolupráci a dalších.
Snažíme se tyto stránky hodnocení dětem vysvětlovat, ale je důležité, aby to dokázali přijmout společně se svými rodiči.
Nikdo reálném životě neřeší, jestli byla ve třetí třídě z matematiky dvojka, ale jaké máte konečné schopnosti a jak se umíte „poprat“ s nástrahami běžného života.
Paní učitelka Helena Šůstalová si se svou třídou naplánovala dvoudenní výlet do Prahy v sobotu 6. a 7. června. Po návratu si žáci připravili prezentaci pro ostatní spolužáky i děti z mateřské školy a celou cestu i s malými dobrodružstvími popsali.
V pátek 12. června jsme jeli na školní výlet do Ostravy – Velký svět techniky v bývalém areálu Vítkovických železáren. Stavby bývalých vysokých pecí slouží jako technické muzeum (U6).
My jsme byli v moderní budově, kde jsme mohli zkoumat principy fyzikálních zákonů, poznávat tělo, přírodu a jiné.
Ve čtvrtek jsme prověřili sportovní zdatnost na hřišti v Osíčku. Nohy jsme protáhli při chůzi, hbitost, sílu a obratnost si děti procvičily na jednotlivých průlezkách. Zájemci si pod vedením paní učitelky Heleny Šůstalové mohli vyzkoušet hrát pétanque.
Finanční gramotnost jsme si vyzkoušeli v praxi při nákupu zmrzliny v místním obchodě. A cesta nazpět prověřila naši vytrvalost.

V pátek 19. 6. jsme se jeli dovzdělat na Hravý středověk do Holešova. Výstava byla zcela interaktivní – žáci mohli skládat hrady, vitráže, nádoby; mohli si vyzkoušet princip padacího mostu; jezdit na koni jako rytíři nebo zjistit, jak jim padnou dobové šaty.
Druhá výstava se věnovala českému fenoménu – stavebnici Merkur. Děti si trénovaly představivost při sestavování modelů z plátků, tyčinek, koleček, matiček a šroubků.